A A A

Pojezierze Kaszubskie

Ze względu na bliskość Trójmiasta oraz dużą ilość lasów i jezior tereny te wykorzystywane są głównie dla celów wypoczynku świątecznego, a także na pobyty wczasowe. Znajduje się tu również wiele cennych zabytków i rezerwatów przyrody. Zlokalizowanych zostało tu już ok. 100 zakładowych ośrodków wypoczynkowych. Można tu wyróżnić następujące rejony:

a) Okolice Żukowa. Wykorzystywane (Żukowo i rezerwat przyrody — Jar Raduni) dla celów wycieczkowych oraz (zespół jezior w pobliżu Dzierżążna) dla celów rekreacyjnych.

b) Centrum turystyczne Kartuzy, ze względu na cenne zabytki, wykorzystywane głównie dla celów wycieczkowych.

c) Okolice Chmielna. Ze względu na liczne jeziora i ośrodki wczasowe oraz ogólnodostępną bazę noclegową,, wykorzystywane dla celów wypoczynku świątecznego i pobytów, a także na wycieczki krajoznawcze.

d) Okolice Mirachowa, wykorzystywane głównie dla celów wycieczkowych (Mirachowo, Staniszewo, Nowa Huta).

e) Okolice Kielna, wykorzystywane dla celów wycieczkowych oraz wypoczynku świątecznego (Kielno, Tuchomek, Osowa).

f) Okolice Kamienicy Królewskiej. Zespół jezior, lasów i ośrodków. Dominują pobyty. Wykorzystywane również na wypoczynek świąteczny.

g) Okolice Sulęczyna. Zespół jezior (Węgorzyno, Mausz, Gowidlino), lasów i ośrodków wczasowych (największy po Wieżycy w pow. kartuskim). Dominują pobyty. Wykorzystywane także na wypoczynek świąteczny.

h) Okolice Stężycy. Ze względu na jeziora i lasy dominuje wypoczynek świąteczny. Na drugim miejscu wczasy.

i) Okolice Wieżycy. Ze względu na wybitną atrakcyjność, dogodne połączenia komunikacyjne oraz kilkanaście ośrodków wczasowych, tereny te wykorzystywane są dla letniego i zimowego wypoczynku (Wieżyca, Ostrzyce, Gołubie, Szymbark, Brodnica). Dominuje wypoczynek świąteczny, ale organizuje się tu też pobyty oraz wycieczki.

j) Okolice Kościerzyny. Wykorzystywane głównie dla celów wypoczynku świątecznego i wczasów. Nad jeziorami: Garczyn i Osuszy no znajdują się ośrodki wczasowe oraz kąpieliska. Natomiast Kościerzyna stanowi centrum turystyczne, przez które przewijają się liczne wycieczki i uczestnicy wypoczynku świątecznego.

k) Okolice Wdzydz. Największe w tym rejonie skupienie jezior i lasów. Znajduje się tu kilkanaście ośrodków wczasowych (Wdzydze, Czarlina, Olpuch). Wykorzystywane dla celów wczasowych, wypoczynku świątecznego i wycieczek.

l) Okolice Kolbud. Szereg malowniczych miejscowości na skraju pojezierza, blisko Trójmiasta i Żuław, wykorzystywanych na wypoczynek świąteczny i wczasy. Są to: Kolbudy, Przywidz, Łapino, Goszyn, Otomino. Warto tu jeszcze wspomnieć, że na pograniczu pojezierza i pobrzeży, w dolinie rzek: Łeby i Redy, znajdują się 4 miasta z wieloma zabytkami, stanowiącymi punkty docelowe wycieczek i bazy wypadowe dla turystów. Są to: Lębork, Wejherowo, Reda i Rumia.